ATSO'DA SANAT VAR

Türk resim sanatı için oldukça önemli olan portre , "Zamanın Sessiz Tanıkları - Merey Koleksiyonu' ndan Seçkiyle Türk Resminde Portre - Otoportre" isimli serginin açılışına Antalya Kültür ve Sanat Merkezi ev sahipliği yaptı.


Bir aile koleksiyonu olan Merey Koleksiyonu ailenin temsilcilerinden olan Ahmet Merey tarafından sahip çıkılmış ve yönetiliyor. Serginin açılışını ATSO Başkanı Davut Çetin, Ahmet Merey ve Küratör Veysel Uğurlu gerçekleştirdi. Başkan Çetin sergiyi gezerek, daha yakından inceledi.


1870'LERDEN GÜNÜMÜZE


Merey koleksiyonu'nun, 1870'lerden günümüze uzanan dört nesildir devam eden bir aile koleksiyonu olduğunu söyleyen Çetin, ailenin temsilcilerinden olan Ahmet Merey'in koleksiyona sahip çıktığını söyledi. Ahmet Merey koleksiyonu'nun en büyük bölümünü 450 eserle portrelerin oluşturduğunu belirten Çetin, koleksiyon'un aile portreleri, sanatçı portreleri, otoportreler, Nazım portreleri ve Ahmet Merey portreleri gibi başlıklar altında sınıflandırıldığını dile getirdi. Bu sınıflandırmaya sadık kalarak 69 sanatçıdan 81 eseri Antalyalılarla, kentimize gelen ziyaretçilerle buluşturduklarını da sözlerine ekledi.


6 Ekim 2018 - 17 Şubat 2019 tarihleri arasında açık kalacak sergi , pazartesi hariç hergün 11.00 - 19.00, perşembe günleri ise 11.00 - 21.00 saatleri ziyaret edebilir.

 

İLGİLİ HABERİN VİDEOSUNU İZLEMEK İÇİN LÜTFEN AŞAĞIDAKİ LİNKE TIKLAYINIZ...

HABERİN LİNKİ

Ek Bilgi

  • HABER: Senem ÖNDEŞ
  • KAMERA: Rabia POLAT
  • KAYNAK: WOM TİVİ Haber Merkezi
Go to top